آزمون EPT چیست ؟

English Proficiency Test  آزمونی معتبر که توسط دانشگاه آزاد اسلامی از سال ۸۶ برای دانشجویان و متقاضیان دکتری این دانشگاه برگزار میگردد، این آزمون برای آن دسته از متقاضیانی است که مدرک بین المللی با نمره ی تعیین شده توسط دانشگاه را نداشته و می بایست نمره ی قبولی در آزمون EPT را به عنوان جایگزین آن نمره جهت ورود به دوره دکتری دانشگاه کسب نمایند.

سیسستم نمره دهی در آزمون EPT

آزمون ای پی تی هم مانند تمامی آزمون های معتبر زبان انگلیسی دارای نمره قبولی مشروطی و مردودی می باشد.

حداکثر نمره در آزمون EPT صد نمره می باشد که این نمره در سه مهارت: واژگان (Vocabulary) ، گرامر و درک مطلب گنجانده شده است .

این صد نمره به صورت زیر در سوالات این آزمون پخش شده است :

Vocabulary (واژگان) ۲۵ تست:

این بخش در آزمون EPT  شامل ۲۵ سوال می باشد که بصورت چهارگزینه ای شرکت کننده را مورد سنجش قرار می دهد به نحوی که فرد می بایست از بین گزینه ها گزینه ی صحیح را یافته و پاسخ درست را مشخص نماید.

Grammar (گرامر) ۴۰ تست:

در این قسمت توانایی و مهارت گرامری شرکت کنندگان در آزمون مورد سنجش قرار می گیرد. سوالات در این بخش بصورتی طرح شده است که در هر سوال زیر چهار بخش از کلمات خط کشیده شده است شما در نوع سوالات می بایست Phrase  و مجموعه کلماتی که نادرست هستند را انتخاب کنید.

بخش گرامر این امتحان در دو بخش صورت می پذیرد که بخش دوم از سوال ۵۶ تا ۶۵ را معمولا شامل می شود. در این بخش جملاتی کامل برای گزینه ها به شما ارائه گردیده است که یکی از این جمله ها از نظر ساختاری نادرست می باشد و شرکت کننده باید این جمله را شناسایی نمایید.

درک مطلب ۲۰ تست :

در بخش سوم از سوالات آزمون EPT  بخش Reading Comprehension چهار متن برای شرکت کنندگان در نظر گرفته شده است، موضوع این متون پیرامون مباحث علمی و متنوعی مطرح می شود.

بخش ریدینگ این آزمون از سوالات ۶۶ تا ۸۸ را در بر میگیرد. هر متن پنج سوال دارد و شرکت کنندگان در این آزمون می بایست با توجه به متن و درک درست مفاهیم و استفاده از تکنیک های Reading به این سوالات جواب درست بدهند.

سوالات جای خالی :

همانطور که از اسم این بخش میتوان حدس زد این سوالات به نحوه ای طرح شده اند که شما با متنی روبرو هستید که در آن برخی از بخش ها بصورت جای خالی برای شما نشان داده شده است که شما باید جواب درست را از بین چهار گزینه در پاسخنامه خود علامت بزنید. این سوال ها در آزمون EPT شامل سوالات ۸۶ تا ۱۰۰ می باشند.

تفاوت آزمون EPT و MSRT

یکی از سوالاتی که برای عده کثیری از شرکت کنندگان در آزمون های دکتری مطرح می شود تفاوت میان دو آزمون ام اس آر تی و ای پی تی می باشد .

می توان گفت از نظر سطح و کیفیت سوالات این دو آزمون تقریبا مشابه همدیگر می باشند ولی عمده تفاوت این دو آزمون در بخش Listening یا همان بخش شنیداری می باشد که این بخش در آزمون MSRT برگزار میشود ولی در آزمون EPT خیر.

یکی دیگر از تفاوت آزمون EPT  با MSRT در زمان برگزاری می باشد آزمون ای پی تی بصورت ماهانه بوده و در کلیه دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم و دانشگاه آزاد برگزار می گردد.

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت درباره آزمون EPT  عدم وجود نمره منفی در این امتحان می باشد.

طریق ثبت نام و هزینه آزمون EPT

ثبت نام در آزمون EPT برای کاربران پیچیدگی بخصوصی نخواهد داشت این کار از طریق این وبسایت  صورت می پذیرد و شما می توانید با ساختن یک حساب کاربری برای خود نسبت به ثبت نام در این آزمون اقدام نمایید.

شما پس از ساخت اکانت کاربری خود به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد و بعد از پرداخت مبلغ مربوطه شناسه پرداخت دریافت خواهید کرد.

لازم به ذکر است هزینه ی آزمون EPT در زمان نگارش این مطلب () معادل نود و دو هزار تومان می باشد.

تاریخ برگزاری آزمون EPT

زمان آزمون های EPT بصورت ماهانه برنامه ریزی گردیده است که میتوانید در سایت مربوطه زمانبندی برگزاری این آزمون ها را مشاهده نمایید .

روش گرفتن کارت ورود به جلسه آزمون ای پی تی

شرکت کنندگان در این آزمون می توانند کارت ورود به جلسه ی خود را چهل و هشت ساعت (دو روز) پیش از موعد آزمون از سامانه ثبت نام خود که پیشتر معرفی گردید دریافت نمایند.

نحوه دریافت کارنامه آزمون EPT

شرکت کنندگان در این آزمون میتوانند کارنامه خود را از طریق سامانه دانشگاه آزاد که برای این منظور درست شده است دریافت نمایند .

 

برای دریافت کارنامه خود کلیک کنید

منابع آزمون EPT

شاید یکی از مهمترین سوالاتی که در این بخش قرار است به آن جواب بدهیم این سوال باشد که منابع آزمون EPT را از کجا میتوان تهیه کرد و برای موفقیت در این آزمون می بایست چه کتبی را مورد بررسی و مطالعه قرار بدهیم، در زیر به لیستی از این کتب اشاره خواهیم کرد که شما برای آمادگی آزمون به آنها احتیاج پیدا خواهید کرد.

  1. کتاب لانگمن قرمز رنگ Longman preparation course for the toefl
  2. کتاب واژگان ضروری تافل – Essential word for the toefl
  3. کتاب ۱۱۰۰ واژه بارونز – Words you need to know
  4. کتاب ۵۰۴ واژه- Absolutely essential words 504
  5. کتاب راهنمای تافل

چگونه نمره ای بالاتر در امتحان دکتری کسب کنم ؟

به عنوان کلام آخر لازم میدانیم که به چند نکته ی بسیار مهم درباره ی آزمون دکتری EPT و مواردی که شما باید به عنوان پیش نیاز موفقیت در این آزمون لحاظ کنید اشاره کنیم.

در نظر داشته باشید این آزمون در مقایسه با آزمون هایی مانند تافل و آیلتس بسیار راحتتر بوده و نیاز به پیش نیاز در سطح پیشرفته نیست اما داشتن دانش زبان عمومی به شدت در این آزمون و برای موفقیت در این آزمون ضروری می باشد.

شما می توانید با توجه به برنامه زمانی خود از طریق یکی از روش ها در  دوره های عمومی  مشغول به یادگیری شده و نیاز آموزشی خود جهت کسب بهترین نمره در این آزمون را رفع نمایید.

ویژگیهای آزمون PTE

 

برای درخواست مشاوره و اطلاعات تکمیلی می توانید  از طریق فرم ارتباط با ما، با آموزشگاه زبان های خارجی گویش قزوین تماس حاصل فرمائید. و در صورت تمایل جهت آشنایی بیشتر با آزمونهای  MSRT، PTE ، EPT ، GRE ، IELTS  TestDaF بر روی لینک مربوطه کلیک نمائید.