آزمونهای زبان فرانسه

در این پست با آزمون های زبان فرانسه DELF و TCF از آزمونهای پر طرفدار زبان فرانسه آشنا خواهید شد.

آزمونهای زبان فرانسه
آزمون DELF – دلف

دلف (DELF) که مخفف (Diplôme d’études en langue française) است مدرک رسمی زبان فرانسه است که توسط CIEP که زیرمجموعه آموزش و پرورش فرانسه است به زبان آموزان اهدا میشود. آزمون دلف در ۱۶۵ کشور در کل دنیا از جمله ایران نیز برگزار میشود. دیپلم دلف برای پاسخگویی به نیاز همه سنین و همه اقشار مردم است که دارای چهار سطح مختلف است. مباحث آزمون دلف شامل انواع شرایطی است که معرف تنوع زبانی و فرهنگی در سراسر جهان است. برای بیان اهمیت زبان فرانسه قسمتی از مقاله موسسه مفید درباره زبان فرانسه را در اینجا آورده ایم.

 

طبقه بندی آزمون دلف

آزمون دلف شامل ۴ سطح A1،A2، B2،B1 است. سطح A شامل پایه ابتدایی و B متوسط و بالاتر است. سطح B برای ورود به دانشگاه های فرانسه قابل قبول است و در هر رزومه ای یک امتیاز محسوب میشود. لازم نیست که آزمون دلف تمام سطوح را بدهید بلکه با توجه به سطح زبان فرانسه و اعتماد به نفستان میتوانید امتحان بدهید.
آزمون دلف ابتدایی (DELF prim)
این آزمون دلف برای کودکان در مقطع ابتدایی (تا سن ۱۱ سال) مناسب است. این آزمون شامل ۲ بخش A1 وA2 است.
آزمون DELF junior and DELF school
این آزمون دلف برای دانش آموزان مقطع متوسطه است (سنین بین ۱۲-۱۸)که میخواهند مهارتهای خود در زبان فرانسه را مورد بررسی قرار دهند.
آزمون دلف برای همه (DELF for everyone)
آزمون دلف برای همه همانطور که از نام آن مشخص است برای ارزیابی مهارت کلی بزرگسالان است ومی‌تواند سطوح A1 تا B2 را شامل شود.
آزمون دلف پرو
هدف از این آزمون ارتقا در محیط کاری میتواند باشد. به سطوح پیشرفته و خیلی پیشرفته است C1 وC2 میگویند که برای این سطوح آزمون دیگری به نام آزمون دالف (DALF) وجود دارد.

آزمونهای زبان فرانسه

 

آزمون DALF به سطوح پیشرفته آزمون DELF می گویند.

 

آزمونهای زبان فرانسه

آزمون TCF 

آزمون زبان فرانسهء TCF مخفف Test de connaissance du français است. این آزمون توسط مرکز بین المللی مطالعات آموزشی وزارت آموزش فرانسه (CIEP) برگزار میشود و برای سنجش سطح زبان فرانسه ی دانشجویان یا کارکنان شرکتها در فرانسه و ایالت کبک کانادا استفاده میشود.
آزمون TCF از استاندارد آزمون های زبانهای اروپایی پیروی میکند و به همین دلیل نمره نهایی شما در یکی از ۶ سطح A1 , A2 , B1 , B2 , C1 , C2 اعلام میشود. دانشگاه های فرانسوی زبان برای رشته های مهندسی سطح زبان B1 یا B2 از شما میخواهند، در حالیکه برای رشته های حقوق و علوم سیاسی و گاهی پزشکی، سطح زبان C1 یا C2 از شما درخواست میشود. البته این موضوع بسته به دانشگاه فرق میکنه و هر دانشگاهی برای خودش سطح خاصی رو اعلام میکنه.

مقایسه امتیاز TCF و آزمون IELTS :

استاندارد آزمون های زبانهای اروپایی (فرانسه، آلمانی و ..) به ۶ سطح و آزمون آیلتس به ۹ سطح تقسیم شده است.
سطح A1 کمترین سطح در زبان های اروپایی هست .
سطح A2 تقریبا با آیلتس ۴ برابری میکنه. اما هنوز کمه .
سطح B1 برابر آیلتس ۵ است و برای رشته های مهندسی ازجمله کامپیوتر ، الکترونیک و برخی دیگر قابل قبوله.
سطح B2 برابر آیلتس ۶ است و ۹۹ درصد رشته های دانشگاهی غیر حقوقی و علوم سیاسی با این مدرک به شما پذیرش میدهند. (حداقل مورد نیاز در اکثر رشته های پزشکی هم همینه)
سطح C1 حدودا برابر آیلتس ۷.۵ است (حداقل مورد نیاز در رشته های علوم سـیاسی و حقوق)
سطح C2 حدودا برابر آیلتس ۸.۵ است.

بخش های آزمون TCF :

بخش اجباری شامل : reading, listening and language structures
بخش اختیاری شامل : writing ,speaking
سوالات در آزمون TCF نمره منفی ندارند و این موردش یه جورایی خوبه. (در آزمون TEF نمره منفی دارند) اما بعضی بچه ها میگن که TCF سخت تر از آزمون های دیگه است. مثلا در بخش ECRIT اگر زیر ۳۰۰ کلمه بنویسید اصلا این بخش رو صحیح نمی کنند و بچه هایی که در سطح A1/A2 هستند این بخش رو نمی تونند نمره بگیرند. چون دایره لغاتشون محدوده هنوز. اعتبار مدرک TCF دو سال است.

انواع جانبی آزمون TCF:

بجز حالت عادی و شناخته شدهء آزمون TCF، چند آزمون TCF تخصصی دیگر هم هست که برای اهداف خاصی برگزار میشه:

  • TCF IR برای علوم ارتباطات بین المللی
  • TCF SO در علوم کامپیوتر
  • TCFQ برای گرفتن شهروندی Quebec
  • ANF-TCF برای گرفتن شهروندی فرانسه

 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمون های زبان فرانسه ، اطلاع از شروع کلاسها ، نحوه ثبت نام و مشاوره رایگان با اساتید آموزشگاه ، با ما در ارتباط باشید .

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.